XX Festiwal Dwa Teatry w Zamościu

XX Festiwal Dwa Teatry w Zamościu

Jubileuszowy, XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” odbył się w Zamościu. 

Agencja Art Zone Events była odpowiedzialna za koordynację i produkcję techniczną poszczególnych elementów Festiwalu w Starej Synagodze, na Rynku Wielkim, w klubie jazzowym Kosz, w salach Ratusza Miejskiego, w auli Szkoły Muzycznej oraz na Rynku Wodnym. Aktywności festiwalowe obejmowały m.in.: prelekcje, pokazy i słuchowiska, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz odczyty. Poza utworami konkursowymi, publiczność wysłuchała m.in. fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 

Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia odebrali w tym roku Ewa Wiśniewska oraz Jerzy Zelnik. 

Gala finałowa festiwalu odbyła się 20 września na Rynku Wielkim w Zamościu na scenie wybudowanej wg koncepcji Adama Tyszki i Karola Pawłowskiego. O festiwalowe trofea konkurowało 26 spektakli Teatru Telewizji oraz 48 słuchowisk Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymał „Dzień gniewu” na podstawie sztuki Romana Brandstaettera w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza.